Полезните свойства на лечебните гъби Чага и Рейши

Полезните свойства на лечебните гъби Чага и Рейши

Съветите са на Владимир Въжаров, автор на книгата – наръчник “Лечебните гъби в България”, в която за първи път у нас са описани над 50 вида гъби, с широк спектър на лечебно действие.

Чага (Inonotus obliquus)

Една от най-тачените от северните народи лечебна гъба. Особено нашумява след излизането на книгата на Александър Солженицин „Раковый корпус“. Руски учени правят проучвания за гъбата, и приготвят продукт, наречен бефунгин. Негови аналози правят и във Финландия, предлага се бефунгин с още някои добавки.

В България се среща в естествени находища, сред брезите, на 1000 м. надморска височина. Интересното е, че гъбата не вирее там, където хората са посадили брезови гори и дръвчета.

Добре е чагата да се приема, когато пациентът прави химиотерапия или лъчетерапия, за да намали отрицателните въздействия.

От меката, задна част на гъбата се приготвя чай. Човек се чувства много добре, когато пие чай от чага. Казват, че им „светва“ пред очите.

Рейши (Ganoderma lucidum)

Според китайски източници рейши е на първо място по лечебни свойства, изпреварвайки дори изключително растение като женшена. Уникалността й е в това, че за разлика от всички други природни продукти, които са стимулатори, тя единствена е регулатор. Напр. при висока кръвна захар я регулира до нормални стойности, при ниско кръвно – прави го нормално и т.н.

В България се открива в цялата страна, в дъбови гори. Популярна е като Богородична ръчица.

Тя е една от най-изследваните гъби, въпреки това много малко се знае за нея, защото е с много сложен състав: има 400 полизахаради напр.

Най-ценното на гъбите е плодното тяло, след това – мицела, следвани от спорите.

При рейши може да се срещне и предлагане на спорите като хранителна добавка.

Гъбата влиза в комбинация с други гъби, понякога и с билки.